Kancelář bez omezení
Kompletní služby v oblastech Informačních technologií a telekomunikací
Kontaktujte nás
+420720752390

Připravte si dobré heslo ještě dříve, než se přihlásíte. Jde o Vaše data a data Vaší firmy.

Hesla vlastními silami

Máte problém pokaždé, když vytváříte, nebo měníte heslo ? Nevíte jak ho vymyslet a ještě, si jej zapamatovat ?

Co si třeba vymyslet nějakou větu, kterou máte denně před očima. Např. "Tato, mamo v komore ja mys" ( mezery nevadí, ba právě naopak )

Inspirací pro převod může být tato tabulka :

A = 4, B = 8, C = ( , D = |) , E = 3, F = PH, G = 6, H = |-| , I = 1, J = _| , K = |(,L = 7, M = |V| , N = ||, O = 0 (nula), P = |>, Q = &, R = l2, S = 5 nebo $, T= 7, U = |_|, V = /, W= //, X = }{, Y = `/, Z = see or 2

T a L jsou trochu zavadějící, ale nemusíte taky nhrahazovat všechno, záleží na Vaší fantazii.

Jedna memotechnická pomůcka, podívejte se že E vypadá jako obracená 3, A vypadá jako 4, nebo můžeme použít místo 4 např. @ , atd. Můžeme si také říci, že první, druhé nebo poslední písmeno ve slově bude velké. 

  1. A toto by mohl být výsledek: 7470 M4m0 / K0m0r3 J3 My2
  2. Ještě můžeme přidat nějaký ten specialní znak #,@,&,!, mimochodem hvězdička je velmi vhodná * a výsledek je na světě,na začátek a konec jsme dali zavináč a místo mezery vězení (hash):
    @7470#M4m0#/# K0m0r3# J3#My2@ 
  3. Pro jednoduchost to zkrátíme na 10 znaků a heslo je hotovo: @7470#M4m0 
  4. Pokud hesla musíme často měnit, např. "každý týden", můžeme zapojit do hesla číslo týdne , část jména měsíce v cizím jazyce apod. fantazii se meze nekladou.

Větu Táto, mámo v komoře je myš, si klidně můžete někam poznamenat, třeba i na monitor :-) . 

Fantazii se meze nekladou !

Pozor - to že použijete "převodní tabulku" POUZE na jméno manžel(a-ky) nebo partner(a-ky) a nic k tomu nepřidáte, také není dobré, tato tabulka je věc veřejně známá.

Děkuji, že jste dočetli až sem. :)

Něco k problematice hesel

zdroj Aktuálně.cz

Londýn - V říjnu 2013 oznámila softwarová firma Adobe, že hackeři ukradli hesla milionů jejich uživatelů. Jejich vyzrazení přineslo i mnoho užitečných informací. Třeba skutečnost, že navzdory všem hrozbám a provedeným útokům lidé při jejich volbě stále dávají přednost pohodlnosti před bezpečností.

Tedy - že vítězí přání "aby se to dobře pamatovalo" nad cílem "aby se mi do toho nikdo nedostal".

Z analýzy těchto ukradených hesel podle britského serveru BBC vyplývá, že mezi nejčastější, a tedy nejoblíbenější, patří "123456", následované delším, ale o nic více složitým "123456789".

Na třetím místě skončilo slovo "password", tedy anglicky "heslo".

Dalšími oblíbenými kombinacemi byly 1234567, 12345678, 111111, 000000, abc123, 654321, a podobně.

http://www.bbc.co.uk/news/technology-24821528

Odhalit heslo? Matematické kombinace nejsou potřeba

"Není třeba, aby se ke zjišťování hesel využívaly matematické kombinace, protože jsou to lidé, kdo ta hesla vybírá".

Zacílené útoky na určitou osobu tak budou pravděpodobně procházet sociální sítě a hledat slova, jména a data, jež jsou pro oběť důležitá. Pokud útočník zná jména něčích dětí, domácích mazlíčků, rodičů či ulice, může mu to pomoct odhalit heslo velmi rychle. Zloději hesel dobře vědí, že lidé jsou líní - a tudíž že heslo, které používají například k přístupu k e-mailu, může fungovat i na jedné a více dalších on-line službách, k nimž je třeba se přihlásit.

Proto, radí odborníci, pokud chcete vybrat silnější heslo, nepoužívejte jednoduché kombinace slov a čísel. Vyberte si slovo, které s vámi souvisí jen okrajově. A hlavně se postarejte, abyste heslo, které používáte k přihlášení k internetovým bankovním službám, nepoužívali na nic jiného.